Güncellediğim içerikler Facebook ve Twitter ortamlarında güncellenmiyor

Sosyal medya paylaşımlarımızı yaparken paylaşmak istediğimiz içerikler HTML içerisinde OpenGraph etiketleri içerisine yerleştirilir. Örneğin siz bir i...

Sosyal medya paylaşımlarımızı yaparken paylaşmak istediğimiz içerikler HTML içerisinde OpenGraph etiketleri içerisine yerleştirilir. Örneğin siz bir içerik ürettiğiniz zaman, ya da o içerik için bir paylaşım yaptığınızda OpenGraph etiketleriniz aşağıdaki şekilde güncellenecektir.

<meta property="og:site_name" content="<Site İsminiz>" />
<meta property="og:title" content="<Paylaşım ya da haber başlığınız>" />
<meta property="og:description" content="<Paylaşım ya da haber açıklamanız>" />
<meta property="og:type" content="article" />
<meta property="og:url" content="<Haber url>" />
<meta property="og:image" content="<Paylaşım görselinin adresi>" />
<meta property="og:image:width" content="<Paylaşım görselinin eni>" />
<meta property="og:image:height" content="<Paylaşım görselinin boyu>" />
<meta property="og:image:alt" content="<Paylaşım görselinin açıklaması" />
<meta name="twitter:site" content="<Sitenizin var ise Twitter kullanıcı adı>" />
<meta name="twitter:title" content="<Paylaşım ya da haber başlığınız>">
<meta name="twitter:description" content="<Paylaşım ya da haber açıklamanız>">
<meta name="twitter:image" content="<Paylaşım görselinin adresi>">

Bu kodları kullanarak Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarına sayfamızın sosyal mecrada kullanmak istediği içerikleri belirtmiş oluyoruz. Ancak burada dikkat edilmesi gereken bir nokta var...  Facebook ve Twitter bu içerikleri ilk okudukları zaman bir süre boyunca aynı veriyi gösterirler, yani siz paylaşım görselini ya da haber başlığını değiştirdiğiniz zaman bu değişiklik hemen Facebook ya da Twitter ortamlarına yansımaz. Bunun nedeni bu platformların her seferinde sizin sayfanızı okumaması, onun yerine bir kere verileri okuduktan sonra bunları tekrar, tekrar hafızadan kullanmasıdır. Örneğin paylaşım görselini sonradan değiştirdiğiniz bir haberin Facebook üzerindeki görünüşü hemen değişmeyecektir. Önceki görseli göstermeye devam edecektir.

Herhangi bir sayfanızın Facebook üzerinden nasıl algılandığını anlamak için aşağıdaki aracı kullanabilirsiniz:

https://developers.facebook.com/tools/debug/

Oturum açtıktan sonra ilgili alana test etmek istediğiniz adresi girerek Facebook'un o sayfayı nasıl gördüğünü anlayabilirsiniz. Eğer son seçtiğiniz paylaşım görselini göremiyorsanız, bu sayfanın Facebook ön belleğinden yüklendiğini anlayabilirsiniz. Aynı sayfada yer alan "Scrape Again" düğmesi ile Facebook'a sayfayı bir kez daha taramasını ve güncel veriyi almasını söylemeniz gerekecektir.

Benzer bir işlemi Twitter üzerinde de yapabilirsiniz, bunun için aşağıdaki aracı kullanabilirsiniz:

https://cards-dev.twitter.com/validator

Facebook gibi Twitter'da bir kere okuduğu bir sayfayı daha sonradan ön bellekten göstermeyi sürdürecektir. Bu araç ile sayfanızı kontrol ettiğinizde hem Twitter ön belleği temizlenir hem de siz sayfayı Twitter nasıl görüyor diye kontrol etmiş olursunuz.

Son olarak görseller ile ilgili aklınızda tutmanız gereken bir diğer önemli konu da paylaşım görsellerinin minimum 600px / 315px ölçülerinde olması... Facebook ya da Twitter, gönderdiğiniz görseli paylaşım için uygun görmezse sayfanızdan herhangi bir görseli paylaşım görseli olarak seçerek kullanabilir.

01 Mart 2019 - Sosyal Medya


göndermek için kutuyu işaretleyin

Yorum yazarak Daktilo Topluluk Kuralları’nı kabul etmiş bulunuyor ve yorumunuzla ilgili doğrudan veya dolaylı tüm sorumluluğu tek başınıza üstleniyorsunuz. Yazılan yorumlardan Daktilo hiçbir şekilde sorumlu tutulamaz.